Gündem

‘Altaylı’ya Dava’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya hesabından Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu başkanı ve üyelerine kullandığı ifadeler nedeniyle gazeteci Fatih Altaylı hakkında ‘hakaret’ suçundan 6 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu başkanı ve 15 üyesinin ‘mağdur’ olarak yer aldığı iddianamede gazeteci Fatih Altaylı’nın sosyal medya hesabından 17 Şubat tarihinde “Yahu siz gerçekten sapıksınız anladık da diyanet gibi bir kurumda ne işiniz var. Sapıklar. Gidin porno sektörüne girin. Atatürk’ün millete doğru düzgün din bilgisi verilsin diye kurduğu kurumu sapık muhayyileniz ile kirletmeyin” şeklindeki paylaşımı üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Fatih Altaylı söz konusu paylaşımı Diyanet’in “Depremzede çocuklar evlat edinebilir mi?” sorusuna verdiği “Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli doğmaz” cevabı sonrasında yapmıştı.

HAKARET SUÇU

Altaylı’nın savunmasında söz konusu sosyal medya paylaşımını kendisinin yaptığı, eylemin ifade özgürlüğü kapsamında olduğundan üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği aktarılan iddianamede,  Altaylı’nın açıklamasının eleştiri sınırlarını aşarak olayın muhatabı olan mağdurlara yönelik alenen hakaret suçunu oluşturduğu ifade edildi.

6 AYDAN 4 YILA

Ankara 61. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Altaylı’nın “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret” suçundan 6 aydan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Kaynak: Cumhuriyet

Erdal SARIZEYBEK

Emekli Albay, araştırmacı yazar. Terör ve siyaset üzerine yayımlanmış 16 eseri bulunmaktadır.
Başa dön tuşu