Güvenlik

Düğmeye Basıldı.. ‘Gazze Son Durum’

Gazze Şeridi’ne kara harekâtı başlatması beklenen İsrail ordusu, tanklarını sınıra konuşlandırırken, Gazze’nin merkezindeki bir milyondan fazla sivilin 24 saat içinde güneye gitmesi için çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM), bir haftadır uçakların bombaladığı, tam abluka uygulanan bölgedeki elektrik kesintileri ve gıda ile su kıtlığı sürerken, herkesi çıkarmanın imkansız olduğunu belirtti.

‘SAVAŞ ZAMANI’

İsrail’in savaş uçakları, Hamas’ın hafta sonunda düzenlediği saldırılara karşılık olarak Gazze Şeridi’ni bombalamaya devam ederken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant “Şimdi savaş zamanı” dedi.

Şimdi eskilere gidelim..

ABD, ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nde geçen Kürdistan için şöyle diyor; ‘Diyarbakır’dan Tebriz’e kadar uzanan bağımsız bir Kürdistan, Bulgaristan ve Japonya arasında en Batı yanlısı devlet olacaktır’ . Yani dört parçalı Kürdistan…

Devamı da şöyle geliyor; ‘Bölgede yapılacak adil bir düzenleme Irak’taki üç Sünni ağırlıklı bölgeyi budanmış bir devlet haline getirecektir ve bu bölgeler zaman içerisinde Akdeniz’e yönelmiş bir Büyük Lübnan’a kıyılarını kaybetmiş olan Suriye ile birleşmeye karar verebilir ki bu durumda Fenike yeniden doğmuş olur’.

İlk bakışta göze çarpmıyor olsa da Amerikalı Kürdistan’ın şifresi, özenle kurulduğu anlaşılan bu cümlenin satır arasında geçiyor; Fenike. Bu cümleyi biraz açalım…

İSRAİL’NİN HEDEFİ AKDENİZ KIYILARI

BOP kısa adıyla ifade edilen planda önce Irak’ın parçalanıp üç ayrılacağı ve kopan parçalardan birinin Akdeniz kıyılarına ulaşacağı öngörülüyor. Bu parçalardan birinin Lübnan’ın kıyı şeridi üzerinden Suriye istikametinde genişleyeceği ve nihayetinde tüm bu parçaların bir araya getirilerek Fenike’nin yeniden doğacağına işaret ediliyor. Hiç şüphe yok ki bu parça, Irak kuzeyi yani Erdoğan’ın ifadesiyle ‘Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim’ olmalı…

Bunu anlayabiliyoruz ancak durup dururken ‘Fenike’ demenin anlamı neydi ve bu ‘yeniden doğuş’la neyin mesajı verilmek isteniyordu kısacası bu Amerikalı ne demek istiyordu?..

Bu Amerikalının ‘Fenike’ dediği yer Tevrat’ta geçen ‘Kenan’ diyarıdır, bugün bildiğimiz Filistin ülkesi.  Tevrat’a göre Milat’tan önce günümüzden yaklaşık dört bin yıl öncesinde, ünlü Hitit uygarlığının Anadolu’da hüküm sürdüğü yıllarda, İsrail’in Tanrısı günlerden bir gün Hz. İbrahim’e gökyüzünden şöyle seslenir:

‘İbrahim. Mısır Irmağı’ndan büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan bu toprakları –Ken, Keniz, Kadmon, Hitit, Periz, Refa, Amor, Kenan, Girgaş ve Yevus topraklarını– senin soyuna vereceğim.’

İŞ VAAT EDİLMİŞ TOPRAKLAR MESELESİNE GİDİYOR

İşin aslında sınırları çizilen bu yer sadece İsrailoğullarına değil, tüm insan aleminin istifadesine sunulmuş ‘Bereketli Topraklar’dır. Ancak Yahudiler böyle görmüyor, bize ‘Tanrı vaat etti’ diyerek bu yeri ‘Vaat Edilmiş Topraklar’ olarak kabul ediyor.

Burası aynı zamanda İsrailoğullarının dünya tarihine çıkış noktası ve Mısır’da geçen 210 yıllık esaretten sonra Sina Çölünü geçip ilk yerleştiği topraklar, Kenan…

Zamanla güçlendiler, Davut ve Süleyman öncülüğünde Büyük İsrail Krallığını kurdular, sonra Roma işgaline uğrayınca, dağıldılar, dünyanın dört yanına göç ettiler. Ve ikinci büyük harp sonrası İsrail adıyla yeniden bu topraklara geri döndüler .

FENİKE DEDİKLERİ: ‘NİL’DEN FIRAT’A’

İşte bu Amerikalı, Kürdistan’ın sınırlarını tanımlamak için kullandığı Fenike koduyla İsrailoğullarının  milattan önceki coğrafyasını işaret ediyor. Şimdi görebiliyor muyuz ‘Yahudi Kürdistan’ ifadesinin ne anlama geldiğini…

Peki bu plan nasıl işletilecek?..

Büyük İsrail’in yeniden doğuşu için Suriye ve Irak’ın parçalanması, Lübnan üzerinden Akdeniz kıyılarının ele geçirilmesi ve Barzani’nin Akdeniz’e uzanması gerekiyor. Nihayetinde tüm parçalar birleşmesiyle Tevrat’ta geçen Fenike yeniden doğmuş oluyor, plan bu, proje bu hala da bu…

Şimdi..

Hani Suriye’de PKK terör örgünün hedefleri sayılırken ‘Kürt Koridoru’ diye medyanın isimlendirdiği bir proje vardı ya, işte o da bu; ‘Bir ucu Akdeniz’de, bir ucu İran’da, diğer ucu Ermenistan’a dayanmış küresel siyasi bir proje.

Dolayısıyla, ‘İsrail destekli Kürdistan’ denilen yapının başta bir İsrail projesi olduğu düşünülmüş olsa da bu büyük resme bakıldığında Sevr’e dayandığı için İngiliz, BOP’a dayandığı için bir ABD projesi olduğu ve bu projenin Tevrat’a dayandığı için ‘Kutsal’ olduğu da söylenebilir.

Bugüne gelirsek…

Rusların neredeyse kalıcı olarak Suriye’de yerleştiği düşünüldüğünde bu projenin artık Rus desteği olmadan işletilebilmesinin mümkün olamayacağı anlaşılabiliyor. Bu durumda tünelin bir ucu ABD-İsrail, bir ucu da Ruslar tarafından tutulmuş olduğu için Türkiye’nin bu üçlü arasında sıkışıp kaldığı da görülebiliyor.

Bu da bize Birinci Dünya Savaşını hatırlatıyor, bir uçta İngiliz diğer uçta Rusların Anadolu’yu işgalini hatırlatıyor, 1917 bolşevik ihtilali olmasaydı başımıza neler gelecekti, onu düşündürüyor…

Bu durumda..

 Türkiye’ye karşı konumlanmış küresel projenin yine iki ayağı var yine biri silahlı biri siyasi ama artık sadece Irak kuzeyinde değil, şimdi hem Irak hem Suriye’de.

Bu bize neyi gösterir?..

Bu bize projenin ilerleme kaydettiğini, PKK terör örgütünün silahlı misyonunu artık Fırat’ın doğusunda yerine getireceğini, Barzani’nin siyasi misyonunu ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da HDP teşkilatları üzerinden yayılacağını gösterir.

Türkiye’nin karşısına değişik zamanlarda farklı isimlerle çıkarılan bu siyasi projelerde hedef hiç değişmedi;

“Türkiye, İran, Irak ve Suriye’den birer parça toprak koparıp Kürt Devleti kurmak, böylece Türk milletinin Asya ile olan bağını kesip yalnızlaştırmak, aynı zamanda Ortadoğu’daki Müslüman ülkeleri parçalamak; kopan parçalarda projeye müttefik yönetimlerin iş başına getirilmesiyle dünyanın en zengin enerji kaynaklarının yönetimini ele geçirmek”

Bugün yapılan açıklayama geri döner isek..

Gazze Şeridi’ne kara harekâtı başlatması beklenen İsrail ordusu, tanklarını sınıra konuşlandırırken, Gazze’nin merkezindeki bir milyondan fazla sivilin 24 saat içinde güneye gitmesi için çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM), bir haftadır uçakların bombaladığı, tam abluka uygulanan bölgedeki elektrik kesintileri ve gıda ile su kıtlığı sürerken, herkesi çıkarmanın imkansız olduğunu belirtti.

‘SAVAŞ ZAMANI’

İsrail’in savaş uçakları, Hamas’ın hafta sonunda düzenlediği saldırılara karşılık olarak Gazze Şeridi’ni bombalamaya devam ederken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant “Şimdi savaş zamanı” dedi.

Yani?

Proje işliyor işletiliyor..

Türkiye daha gerilimli bir Ortadoğu’ya karşı hazırlıklı olmalı.

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı Yazar

İsrael/Nil’den Fırat’a Devlet Oyunları

Erdal SARIZEYBEK

Emekli Albay, araştırmacı yazar. Terör ve siyaset üzerine yayımlanmış 16 eseri bulunmaktadır.
Başa dön tuşu