Ekonomi

Eyt.. Emekli.. ‘Sesler Yükseliyor’

Emekliler maaş isyanı sürüyor. Kadıköy’de toplanarak düşük emekli maaşları, artan hayat pahalılığını protesto eden EYT’liler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundular.

‘KİRAYI KİM ÖDEYECEK’
Emekli maaşına yapılan yüzde 25 zammı kabul etmeyen emekliler, Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanarak insanca geçinebilecekleri bir maaş talep ettiler. “500 prim ve kısmi emeklilik hakkımızı istiyoruz”, “Bizimkisi bir hak mücadelesi”, “Yüzde 25’lik sefalet zammını kabul etmiyoruz” pankartları açan emekliler, geçinebilecekleri bir ücret isteyerek şöyle konuştu:

‘KİM NASIL ÖDEYECEK’
*Emekliler olarak kiralarımız yüksek. 10 bin liranın üzerinde kira ödüyoruz. 7 bin 500 lira emekli maaşı alan emeklilere soruyorum, iktidara da soruyorum, bu 7 bin 500 liranın üstüne parayı nereden bulup da kirasını ödeyecek? Nasıl ödeyecek?

*Hadi ödedi diyelim, bu insan ne yiyecek, ne içecek? Çoluğumuzu çocuğumuzu nasıl geçindireceğiz?
*Bu gün çocuğumuz bizden para istiyor, ‘baba ben buraya gideceğim, şunu alacağım, arkadaşlarımla kafede çay içeceğim’ diyor. Peki ne vereceğiz? Cep delik, cep cepten delik. Bu iş böyle olmaz. Artık birileri sesimizi duymalı”.

EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Lastikci da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Yaklaşık 16 milyon emeklinin hem yüksek enflasyon karşısında alım gücünün hiç edildiği bu ücret ve zamları hem de yanlış yönetilen politikaların faturasının bizlere kesilmesini, acı reçetenin millete yazılmasını reddediyoruz.

*Açlık sınırı olan 10 bin 373 TL’nin altında bulunan 7 bin 500 TL’lik emekli maaşları ile nasıl geçineceğiz? Emeklinin Milli gelirden aldığı pay her geçen yıl düşmekte. Neden? Sabaha yiyecek ekmek bulamayan Emeklinin Yılbaşına kadar beklemeye tahammülü var mı? Takati ve sabrı kaldı mı? En temel ihtiyaçlarını dahi karşılamayan bu ücretlerle yaşamanın bir formülü var mı Sayın Cumhurbaşkanım?”

Kaynak: Ajanslar/Sözcü

Erdal SARIZEYBEK

Emekli Albay, araştırmacı yazar. Terör ve siyaset üzerine yayımlanmış 16 eseri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu