Siyaset

İmam Hutbe.. ‘Konakçı Ters Köşe’

İmam Halil Konakçı yaptığı bir konuşmada Hatay’ı ‘Arap yurdu’ ilan etmişti. Konakçı, Hatay’ın Türkiye’ye katılması sonrası ezanın yasaklandığını iddia etmişti. Konakçı’nın skandal sözlerine önce İmam Gök’ten sonra Fatih Altaylı’dan ikinci kez tepki geldi.

‘MAAŞI BİZDEN GİDİYOR’

Altaylı, ilk tepkisinde “Acı olan, haine Diyanet’ten, bizim kesemizden maaş ödeniyor olmasıdır” diyerek Konakçı’ya tepki göstermişti. Bu kez Altaylı Konakçı’yı destekleyenlere de tepki gösterdi.Altaylı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

‘İHANET CEHALET KOL KOLA’

“Hatay Araplarındır Fransızlarındır diyen Halil Konakçı yanlız değildir diye kampanya başlatmış bir grup hain. Tabii yalnız değil. Korkudan 4 koruma ile geziyor. Bu arada salaklar yalnız değil “yanlız” yazmışlar. İhanet ve cehalet kolkola geziyor”

KONAKÇI’YA İMAMDAN SERT YANIT

Konakçı’nın sözleri siyasiler başta olmak üzere toplumun birçok kesimi tarafından tepkiyle karşılandı. İstanbul Avcılar Zeynebi Kübra Camisinin imamı Muhammed Ali Gök, cuma hutbesinde Konakçı’ya yanıt verdi. Gök, “Hatay Türk toprağıdır” dedi. Hutbe şöyle;

‘SAÇMA SAPAN LAFLAR’

“Çok üzücü bir şeye denk geldik. Bir tane ismen din adamı, gerçekten öyle mi bilmiyorum. Şöyle cümleler kurdu: Dedi ki, ‘Hatay Türk toprağı değildir. Hatay Arap toprağıdır. Fransa’nın kontrolündeyken daha iyi bir seviyedeymiş. Hatay Türk topraklarına katıldıktan sonra ezanlar yasaklandı’ diye saçma sapan şeyler söylediler. Tarihi ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyenlerden öğrenirseniz işte böyle olur.”

‘HATAY TÜRK TOPRAĞIDIR’

“Kesinlikle bizim tavrımız nettir: Hatay, Türk toprağıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin toprağıdır. Bu devletin bir karış toprağına ‘aslında şunların toprağıdır’ demek kimsenin haddi de hakkı da değildir. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir karış toprağına göz dikemez.”

SARIZEYBEK TEPKİ: ‘KİM BU SIĞINMACILAR’

Öte yanda araştırmacı yazar Erdal Sarızeybek, Hatay’ın Türk toprağı olmasını söyleyen zihniyetlerin, gün gelir Anadolu’nun da Bizans toprağı olduğunu söyler, diyerek tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan Sarızeybek şu ifadeleri kullandı;

“Aklınızı başınıza alın.. Bugün Hatay Türk toprağı değil diyenler..Yarın Anadolu Bizans toprağı demeye başlarsa..Hiç düşündünüz mü?”

Kaynak: İmam M.Ali Gök/Ajanslar

Erdal SARIZEYBEK

Emekli Albay, araştırmacı yazar. Terör ve siyaset üzerine yayımlanmış 16 eseri bulunmaktadır.
Başa dön tuşu