Ulusal Güvenlik

Irak Suriye.. ‘Neler Oluyor’

Yıl 2019.. Irak kuzeyi Barzani bölgesinde Pençe operasyonları başladı..

Yıl 2023.. Irak kuzeyinde operasyonlar devam ediyor..

Şimdi Yıl 1897..

Theodor Herzl İsviçre’de, Yahudi Devletinin kurulacağı dünyaya ilan edilirken, garip bir tesadüfle Bedirhanoğullarından Miktat Mikhad Bedirhan da Mısır’da Ermenilere ittifak için çağrı yapıyor, Türklere karşı isyana kışkırtıyordu.

Ve yıl 1982..

Türkiye yine böylesi bir tesadüfle karşı karşıya kalmıştı. Tarikat siyasetinin yetiştiği aktörler devlet içinde kadrolaşırken ve ticaret dünyasının kilit taşlarını döşerken, aynı süreçte İsrail de dünyaya Yeni İsrail Stratejisini ilan ediyordu…

1980’lerde İsrail İçin Strateji…

Yahudi bir diplomat Oded Yınon işte tam böylesi bir süreçte, 1982 yılında ve de büyük bir öngörüyle yeni Ortadoğu senaryosunu çizdi ve Dünya Siyonist Dergisi Kivunim’da ilan etti.

Yeni İsrail stratejisinin hedefinde Ortadoğu’daki Müslüman ülkeler vardı:

‘İsrail stratejik düşüncesinde, tüm Arap devletlerinin daha küçük parçalara bölünmesi hep tekrar tekrar görülen bir kavramdır. Örnek vermek gerekirse, Irak’ta İsrail için olabilecek en iyi şeyin; Irak’ın Şii ve Sünni devletler ve Kürt tarafının ayrılmasıdır.’

İsrail’in bu yeni stratejisinde ilk hedefi Irak’tı:

‘Bizim için Irak’ın feshi, Suriye’nin feshinden bile daha önemlidir. Irak Suriye’den daha güçlüdür. Kısa vadede İsrail’in en büyük tehdidi Irak’ın gücüdür’.

Bu hedefe giden yol İran-Irak savaşından geçiyordu:

‘Bir Irak-İran savaşı Irak’ı parçalayacak ve bize karşı geniş bir cephede çatışma organize etmesine imkan vermeden çökmesine sebep olacaktır’.

Bu hedefe ulaşmak için düşünülen Irak’ı parçalamaktı:

‘Üç büyük şehir etrafında üç (veya daha fazla) eyalet var olacaktır: Basra, Bağdat ve Musul ve güneydeki Şii bölgeler Sünni ve Kürt kuzeyden ayrılacaktır’.

Parçalama stratejisinin dayandığı nokta, Müslüman coğrafyadaki etnik ve dini temeldeki farklılıklar olacaktır:

‘Araplar arasındaki her türlü çatışma kısa vadede bize yardımcı olur ve Suriye ve Lübnan’da olduğu gibi önemli bir hedef olan Irak’ın parçalanması için yolu kısaltır. Osmanlı döneminde Suriye’de olduğu gibi Irak’ta da etnik/dini bazda bölgelere bölünme mümkündür ’.

İlginçtir, çok ilginçtir ki…

Tevrat’ta geçen ayetler de bu yeni İsrail stratejisi temelinde çıkacak olan Ortadoğu savaşlarını destekliyordu:

‘“Ey Babil, erden kız, in aşağı, toprağa otur… Öç alacağım, kimseyi esirgemeyeceğim… Onu durduracak büyü yok elinde, başına gelecek belayı önleyemeyeceksin. Üzerine ansızın hiç beklemediğin bir yıkım gelecek… Gençliğinden beri alışveriş ettiğin herkes kendi yoluna gidecek, seni kurtaran olmayacak.’

Babil Irak’tır…

Üstelik İncil de bu yeni İsrail stratejisini destekliyordu:

“Yedi tası alan yedi melekten biri gelip benimle konuştu: ‘Gel’ dedi, ‘Sana engin suların kenarında oturan büyük fahişenin çarptırılacağı cezayı göstereyim’… ‘Büyük Babil, Dünya Fahişelerinin Ve İğrençliklerinin Anası’… Gördüğün canavarla on boynuz fahişeden nefret edecek, onu perişan edip çıplak bırakacaklar. Etini yiyip kendisini ateşte yakacaklar. Çünkü Tanrı, amacını gerçekleştirme isteğini onların yüreğine koymuştur. Öyle ki, Tanrı’nın sözleri yerine gelinceye dek krallıklarını canavara devretmekte sözbirliği edecekler.’

Bu Babil de günümüzdeki Irak’tır…

ABD’ye gelince… O da BOP projesiyle İsrail’i destekliyordu… İşte BOP:

‘Bölgede yapılacak adil bir düzenleme Irak’taki üç Sünni ağırlıklı bölgeyi budanmış bir devlet haline getirecektir ve bu bölgeler zaman içerisinde Akdeniz’e yönelmiş bir Büyük Lübnan’a kıyılarını kaybetmiş olan Suriye ile birleşmeye karar verebilir ki bu durumda Fenike yeniden doğmuş olur. Diyarbakır’dan Tebriz’e kadar uzanan bağımsız bir Kürdistan, Bulgaristan ve Japonya arasında en Batı yanlısı devlet olacaktır’.

Ve ABD son sözünü insanı dehşete düşüren bir ifadeyle şöyle söylüyordu: ‘5,000 yıllık tarihten bir diğer kirli sır da şudur: Etnik temizlik işe yarar’ .

Yani?

Tarikat siyasetinin aktörleri Türkiye’de siyasi, askeri, ticari ve de dinsel güce dönüşürken, Tevrat ve İncil’de geçen kehanetlerle Hıristiyan dünyasında inanç desteği sağlayan ABD ve İsrail Ortadoğu’da savaş arenasına iniyordu…

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı yazar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu