Ulusal Güvenlik

İran.. ‘Açıklama Çok Sert’

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Kirman’da düzenlenen bombalı saldırılarla ilgili yazılı açıklama yayımladı.

Mesajında, terör eylemini kınayan ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve İran halkına taziyelerini ileten Reisi, yetkililerden saldırılardan zarar görenlerin acılarının hafifletilmesi ve Kirman’ın huzur ve sükunete kavuşturulması için gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını istedi.

‘İNSANLIK DIŞI’

Terör saldırısını “insanlık dışı” olarak niteleyen Reisi, “Kuşkusuz, bu korkak eylemin kara kalpli failleri ve liderleri, güvenlik ve kolluk kuvvetleri tarafından en kısa zamanda tespit edilecek ve bu menfur eylemden dolayı cezalandırılacaktır.” dedi.

Reisi, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Düşmanlar, bu tür eylemlerin İran halkının İslami ideallerini savunma konusundaki demir kararlılığını hiçbir zaman sekteye uğratamayacağını bilmelidir. İran, savaş meydanında terör ve şiddetin köklerini kurutma konusunda eskisinden daha kararlıdır.”

‘KOMPLOLARIN DEVAMI’

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi de Saldırıyı, daha önce yapılan “komploların devamı” olarak değerlendirdi ve Kirman’da durumun güvenlik güçlerinin kontrolü altında olduğunu belirtti.

‘EZİCİ VE KARARLI BİR CEVAP’

Vahidi, güvenlik güçlerinin patlamanın sorumlularına en kısa sürede “ezici ve kararlı bir cevap” vereceğini ifade etti.

Olaya ilişkin araştırmaların devam ettiğini söyleyen Vahidi, sosyal medyada paylaşılan bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini, gerekli bilgilerin kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Başa dön tuşu