Gündem

Köprüler Atıldı.. ‘İtham Ağır’

Sosyal medya hesabından İYİ Parti’nin yerel seçimlerde 81 ilde kendi adaylarıyla girme kararını değerlendiren Bilge Yılmaz, Kılıçdaroğlu ile neden ittifak yapamayacaklarını açıkladı.

Genel seçimlerde olduğu gibi benzer strateji yapıp farklı sonuçlar alınamayacağını açıklayan Bilge Yılmaz, “Benzer stratejileri uygulayıp farklı sonuçlar beklemeyi bırakmalıyız. Hemen her partide bulunan ve Kılıçdaroğlu’nun ittifak modelini merkeze alan anlayış ile daha fazla yol yürüyemeyiz” ifadelerini kullandı.

‘REDDETTİĞİMİZ MODEL BAŞARILI DEĞİL’

Reddettikleri modelin başarılı bir ittifak modeli olmadığına dikkat çeken Yılmaz, “Reddettiğimiz model, kusursuz işleyen ve başarılı bir ittifak değildir. Aksine istisnasız bütün ittifak partilerini zayıflatan ve başarısızlık karşısında sorumluların maliyet ödemediği problemli bir yapıdır” mesajını verdi. Seçimlerde muhalefet adına başarısız sonuçlar alınmasına rağmen umutsuzluğa kapılmamasını belirten Bilge Yılmaz’ın mesajı şu şekilde oldu:

‘KILIÇDAROĞLU VE ÇIKAR GRUPLARI’

“Partiler ve siyasi aktörler seçim sonrası yeni yollar arayışında. Burada doğruyu bulabilmek için teşhisin doğru yapılması şart. Kolay kazanılacak bir seçimi yanlış strateji yüzünden kaybettik. Peki bu strateji neden yanlış inşa edildi? Aslında cevap çok basit. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve etrafındaki çıkar grupları, kendi geleceklerini milletimizin menfaatlerinin önüne koyarak kendi çarklarını döndürecek şekilde ittifakı tasarladılar”.

‘SEÇİM AKP’YE HEDİYE EDİLDİ’

“Süreç dürüst ve şeffaf bir şekilde yürütülmedi. Son düzlükte ortakların yapıcı onerlilerini reddeden bir tek adam dayatmasıyla ardı ardına hatalar yapıldı. Ve seçim AK Parti’ye adeta hediye edildi. Benzer stratejileri uygulayıp farklı sonuçlar beklemeyi bırakmalıyız. Hemen her partide bulunan ve Kılıçdaroğlu’nun ittifak modelini merkeze alan anlayış ile daha fazla yol yürüyemeyiz. Reddettiğimiz model, kusursuz işleyen ve başarılı bir ittifak değildir”.

‘ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ’

“Aksine istisnasız bütün ittifak partilerini zayıflatan ve başarısızlık karşısında sorumluların maliyet ödemediği problemli bir yapıdır. Toplumdaki karamsarlığı ve çaresizliği kıracak, özellikle gençlerimize umut verecek formüllere, politikalara her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye sahipsiz değildir, muhakkak ki çözüm üreteceğiz”!

TARTIŞMALAR BÜYÜYOR

Öte yanda Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik CHP’yi hedef alan yorumları ve “yerelde ittifak olmasın, herkes ayrı ayrı seçime girsin” çağrısı tartışmaları da beraberinde getirdi. CHP eski Milletvekili Gürsel Tekin, “CHP’nin hedef tahtasına oturtulması insafsızca eleştirilerdir” ifadelerini kullanırken eski İYİ Parti’li isimden de dikkat çeken çıkış geldi. İYİ Parti’den istifa eden Aytun Çıray, yaptığı açıklamada, “Boş tehditlere milletin karnı tok. Aynı ırmakta iki kez yıkanılmaz” dedi.

Kaynak: Ajanslar/Yeniçağ

Erdal SARIZEYBEK

Emekli Albay, araştırmacı yazar. Terör ve siyaset üzerine yayımlanmış 16 eseri bulunmaktadır.
Başa dön tuşu