Ekonomi

Memur Sen Sahada.. ‘Bu Böyle Yürümez’

Memur Sen Antalya Temsilcisi Eyüp Bülent Miran, 7.dönem Toplu Sözleşme sürecinden önemli kazanımlar elde etmek istediklerini açıkladı.

Rusya ile Ukrayna arasında geçen yıl şubatta başlayıp, halen süren savaş nedeniyle iki ülkeden Antalya’ya ciddi göç yaşandığını belirten Miran, Antalya’daki ev fiyatları ve kiraların ciddi oranda yükseldiğini, bunun da memurların atama taleplerinin iptaline neden olduğunu söyledi. Miran şunları söyledi:

‘İŞ DEĞİŞTİ’
“Geçmişte memurlar doğudan batıya, küçük illerden büyükşehirlere geçiş istiyorlardı. Antalya ve birçok büyükşehirde bu tam tersine döndü. Tayin iptal taleplerinin tümü karşılansın diye talepler başladı.

‘KİRA ULAŞIM BÜYÜKŞEHİR YARDIM’
“Dilekçe verip tayinin iptal edilmesini istiyor. Bu talepler bazı yerlerde kabul edildi. Millî Eğitim Bakanlığı’nda önemli oranda kabul edildi. Büyükşehir tazminatı diye uzun süredir kurduğumuz cümle vardı. Memura kira yardımı, ulaşım yardımı, büyükşehir tazminatı beklentimiz var. Antalya’da ev ve kira fiyatlarının ciddi oranda yükseldiğini görüyoruz. Kira büyük sorun. Bu yüzden memurun kira konusunda omuzlanmasını istiyoruz”

Öte yanda Emekliler maaş isyanı sürüyor. Kadıköy’de toplanarak düşük emekli maaşları, artan hayat pahalılığını protesto eden EYT’liler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundular. Emekli maaşına yapılan yüzde 25 zammı kabul etmeyen emekliler, Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanarak insanca geçinebilecekleri bir maaş talep ettiler. “500 prim ve kısmi emeklilik hakkımızı istiyoruz”, “Bizimkisi bir hak mücadelesi”, “Yüzde 25’lik sefalet zammını kabul etmiyoruz” pankartları açan emekliler, geçinebilecekleri bir ücret istediler.

Kaynak: Sözcü

Başa dön tuşu