Bilim

Tik.. Tok.. ‘Rekabet Kızışıyor’

Çinli sosyal ağ TikTok, yalnızca metin içeren paylaşımları platformuna eklediğini açıkladı.

TikTok kullanıcıları özelliğin devreye alınmasıyla birlikte, paylaşımlarını video, fotoğraf veya metin formatında yapabilecek. Platform tarafından yapılan açıklamada yeni özelliğin kullanıcılara “kendilerini ifade etmeleri için yeni bir yol” sunduğu belirtiliyor.

Bunun yanında TikTok kullanıcıları paylaşımlarını ses ve konum ekleyerek ya da diğer kullanıcıların paylaşımlarına videolarla yanıt verdikleri Duets aracını kullanarak özelleştirebilecekler. TikTok açıklamasında “Bu özelliklerin metin paylaşımlarını video ya da fotoğraf paylaşımları kadar dinamik ve interaktif” hale getirdiğini söylüyor.

HIZLA YAYILIYOR
TikTok Spotify ve Apple Music’e rakip yeni bir müzik yayın hizmetini Brezilya ve Endonezya’da başlatmıştı. Geçen hafta şirket, TikTok Music adlı hizmetinin beta sürümünü Singapur, Meksika ve Avustralya’da da kullanıma sundu.

REKABET KIZIŞIYOR
Instagram’ın sahibi olan Meta ve X (eski adıyla Twitter) arasındaki rekabet son haftalarda daha da kızışmıştı. Meta’nın Threads platformu bu ay 100 ülkede devreye alındı. MetaCEO’su Mark Zuckerberg uygulamanın ilk beş gününde 100 milyon kullanıcıya ulaştığını belirtmişti. Bu hafta Twitter markasında köklü değişiklikler yapıldı. Şirketin sahibi Elon Musk’a göre X logosunu alan platformda tweet’ler de artık x’ler olarak adlandırılıyor.

Kaynak: BBCnews

Erdal SARIZEYBEK

Emekli Albay, araştırmacı yazar. Terör ve siyaset üzerine yayımlanmış 16 eseri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu