Sağlık

Uzmanlar Uyarıyor.. ‘Beslenmeye Dikkat’

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Peker, Non alkolik yağlı karaciğer hastalığının yani alkole bağlı olmayan karaciğer hastalığının günümüzde karaciğerin en yaygın hastalıklarından biri olduğunu belirtti.

“Bu sorunun tüm toplumda yaklaşık yüzde 30 oranında görülmekle birlikte önümüzdeki süreçte karaciğer sirozunun ve buna bağlı karaciğer naklinin en sık nedeni olacağı düşünülmektedir” diyerek önemli uyarılarda bulundu. İşte açıklamaları:

‘ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ’

“Hastalık erken dönemde belirti vermediği için hastalar, doktora müracaat etmeyebilir ve geç kalabilir. Karaciğer yağlanması tespit edilen hastaların yakın takip edilmesi, diyet ve aktivite programlarının erkenden ayarlanması gerekiyor. Aksi durumda, tablo tamamen kronikleştiğinde yapılacak tek şey karaciğer naklidir”.

‘OBEZİTE TETİKLİYOR’

“Karaciğer yağlanması, alkole bağlı ya da alkol dışı sebeplerle oluşan klinik bir tablodur. Alkole bağlı sebeplerle gelişen karaciğer yağlanmasında kadın için günlük 20 gram, erkek için ise 30 gram ve üstü alkol tüketiminin gerçekleşmesi gerekiyor. Karaciğer yağlanmasında obezite önemli rol oynar. Günümüzde obezitenin çok ciddi bir problem olmasıyla karaciğerdeki yağlanma oranları artmış durumda. Non alkolik karaciğer yağlanması oranı popülasyonlara göre değişmekle birlikte ortalama yüzde 30 civarındadır.”

‘ERKEN TANI TEDAVİ’

“ Tüm karaciğer yağlanmaları siroz ile sonuçlanmaz ama hastaların erken tanı ve takibi bu anlamda büyük önem arz etmektedir. Kronik bir hastalık olan obezite devam ettiği müddetçe karaciğerde yağlanma tetiklenir. Diğer yandan; hiperlipidemi dediğimiz kandaki liflerin arttığı tablolar, hipertansiyon hastalıkları, kronik hepatit taşıyıcıları, obezite cerrahisi sonrası ve diğer başka birçok nedenle karaciğerde yağlanma oluşabilir. Bu nedenle hastaların tanı ve takipleri büyük önem taşır”.

‘TÜYLERDE DÖKÜLME’

“Karaciğer yağlanması erken dönemde herhangi bir bulgu vermez. Bununla birlikte nadir de olsa hastalar sağ üst kadranında dolgunluk hissedebilir. Bazen de karaciğerin gerilmesine bağlı olarak sağ üst kadranda ağrı hissedilebilir. Tablo ilerledikçe fibrozis (karaciğerde yara dokusu oluşumu) ve sirozun geliştiği aşamalarda bulgular daha belirginleşir; erkeklerde tüylerde dökülme, ciltte birtakım değişiklikler olabilir. Hastalık bir üst aşamaya ulaştığında ise karın boşluğunda sıvının birikmesine bağlı asit gelişimi, ciltte ve venöz ağda değişikliklerle kendini gösterir”.

‘ÇOCUKLARA DİKKAT’

“Karaciğer yağlanması çocuklarda da önemli bir noktaya geldi. Bahsi geçen yaş aralığında obezitenin artması karaciğer yağlanmalarındaki artışı da beraberinde getirdi. Vücut, bu tablo ile ne kadar erken karşılaşırsa karaciğer hücrelerinde harabiyet daha erken başlayacak, ardından fibriozis (karaciğerde nedbe) ya da siroz gelişecektir”.

Kaynak: Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu